Zemřel generál Radovan Procházka, po listopadu 1989 spoluzakládal české tajné služby

Zemřel generál Radovan Procházka, po listopadu 1989 spoluzakládal české tajné služby

25.6.2020

Ve věku 93 let dnes nad ránem zemřel generálporučík v. v. Radovan Procházka. Po sametové revoluci působil ve vedení Bezpečnostní informační služby, byl ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace a od roku 1993 šéfoval vojenské rozvědce. Za svou činnost obdržel Řád prezidenta USA „Legion of Merit“, český prezident ho v roce 1997 vyznamenal Řádem Bílého lva. Před dvěma týdny mu byla Bezpečnostní radou státu udělena Cena BRS za významný přínos v oblasti bezpečnostní politiky České republiky pro rok 2020.

Zemřel Vlastimír Medek, účastník druhoválečného domácího odboje

Zemřel Vlastimír Medek, účastník druhoválečného domácího odboje

25.6.2020

Ve věku 96 let zemřel v úterý 23. června ve Vojenské nemocnici v Olomouci Vlastimír Medek, válečný veterán a účastník domácího odboje v době 2. světové války. Poslední roky svého života trávil ve Středisku komplexní péče o veterány VN Olomouc.

Vojáci z Přáslavic se připravují do Lotyšska

Vojáci z Přáslavic se připravují do Lotyšska

25.6.2020

V uplynulých dnech začal komplexní polní výcvik 6. Úkolového uskupení AČR pro alianční Předsunutou přítomnost (eFP - enhanced Forward Presence) Lotyšsko, které bude postaveno na bázi 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic a mělo by být vysláno do zahraniční operace začátkem příštího roku.

Pandemie zrušila exhibice armádní hudby a Čestné stráže, přesto o ně veřejnost nepřijde

Pandemie zrušila exhibice armádní hudby a Čestné stráže, přesto o ně veřejnost nepřijde

24.6.2020

V úterý 23. června navštívil Posádkové velitelství Praha náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata. Generál se zajímal o výcvik jednotky, materiální zabezpečení a plánované úkoly.

České předsednictví prokázalo, že země V4 jsou schopné převzít svůj díl odpovědnosti za udržování míru a stability v Evropě

České předsednictví prokázalo, že země V4 jsou schopné převzít svůj díl odpovědnosti za udržování míru a stability v Evropě

24.6.2020

V Praze se dnes setkali ministři obrany Visegrádské čtyřky (V4), aby shrnuli a zhodnotili končící české předsednictví. Ministři, mimo jiné, vyjádřili společné odhodlání pokračovat v rozvoji a modernizaci ozbrojených sil. Nejen pro případ budoucích krizí podobných té koronavirové, ale také jako příspěvek ke kolektivní obraně. Konkrétním výstupem fungující spolupráce je pak projekt společného nákupu munice přes alianční agenturu NSPA, který Česko povede i poté, co předá předsednictví Polsku.