Pocta hudebnímu skladateli
K uctění památky hudebního skladatele a vojenského kapelníka Julia Fučíka se v pondělí 25. září 2006 na Vinohradském hřbitově uskutečnil pietní akt.
Památce Julia Fučíka se poklonil velitel hudby a hlavní dirigent podplukovník Miloslav Bulín a ve svém proslovu připomněl jeho životní osudy.
Julius Fučík, který zemřel před 90 lety, byl výrazná osobnost v oblasti vojenské hudby. Působil jako skladatel a dirigent. Převážná většina jeho skladeb byla složena pro vojenské orchestry. Je autorem více než 300 pochodů, polek a valčíků.
Julius Ernst Wilhelm Fučík se narodil v Praze 18. července 1972 v rodině drobného řemeslníka. Hudbu miloval od dětství a tak si prošlapal cestu ke studiu na pražské konzervatoři. Hrál na harfu, fagot, housle, bicí nástroje a později studoval skladbu. Ke konci studia byl žákem ve třídě Antonína Dvořáka. Konzervatoř ukončil v roce 1891.
Během své kariéry působil jako hudebník u 49. rakousko-uherského regimentu, jako fagotista v pražském Německém divadle, stal se šéfdirigentem Pražského městského orchestru a dirigentem pěveckého sboru Danica v chorvatském Sisaku.
V roce 1897 znovu začal působit u armády, tentokrát jako kapelník 86. pěšího pluku v Sarajevu. V té době složil své nejznámější dílo „Vjezd gladiátorů“. V roce 1909 po návratu do Čech se stal ředitelem orchestru 92. pěšího puku v Terezíně. Toto hudební těleso v té době patřilo k nejlepším v rakousko-uherské monarchii.
Zemřel v Praze 25. září 1916. Je pochován na Vinohradském hřbitově.



